top of page

Také již máte plné zuby přecpaných pláží? Také se závistí sledujete sněhobílé plachty jachet mizející na obzoru, nebo motorové jachty letící kolem vaší pláže po hladině, abyste vzápětí na jejich adresu poslali několik šťavnatých nadávek poté, co vám vlna dobíhající ke břehu spláchne vaší deku i s mobilním telefonem? Nezoufejte! Není nic jednoduššího, než si takovouto dovolenou dopřát také.
 

Pán v kapitánské čepici, kterého v přístavu vidíte popíjet kávu na palubě překrásné patnáctimetrové jachty s rakouskou vlajkou, totiž nemusí být milionář na rentě. Opak je pravdou. Převážná většina lodí je totiž pouze pronajatých, přičemž cena za pronájem lodi v přepočtu na osobu a den se nijak výrazně neliší od ceny za hotelové ubytování u již výše zmíněné přecpané pláže. Proto právě onen pán v kapitánské čepici může být jak italský řidič kamionu, tak maďarský traktorista, nebo třeba český klempíř. Loď v daném případě totiž pouze pluje pod rakouskou vlajkou charterové firmy.
 

Na jachtě však máte možnost především navštívit místa, kam se jinak vůbec nebo jen obtížně dostanete. Můžete být celou vaší dovolenou stranou civilizace na neobydlených ostrovech, právě tak jako navštěvovat starobylá městečka plná turistů. Není krásnější koupání než z paluby jachty v křišťálové vodě neobydlených zátok. Každý den můžete být na jiném místě a poznat tak mnohonásobně větší oblast než při vaší suchozemské dovolené. Komu se navíc chce jezdit ve 30ti stupňovém vedru autem na výlety po okolí.
 

Jachty jsou plně vybaveny vším co potřebujete k životu. Na jachtě potřebujete zpravidla jen plavky a ani ty obvykle nejsou potřeba. Kajuty jsou většinou dvou až třílůžkové. Každá loď má jedno nebo více WC s umyvadlem a sprchou. Ve společném salonu je vždy kompletně vybavený kuchyňský kout s plynovým sporákem a troubou, lednicí, nádobím a vším co je potřeba k vaření. Budete-li si však vařit, nebo navštěvovat malebné kavárny a hospůdky na pobřeží, to je již jen na vás. Mnohdy je objevíte na neobydleném ostrově provozované pouze pro jachtaře. Ke standardní výbavě jachty dále patří lůžkoviny, nafukovací člun, autopilot, hloubkoměr, rychloměr, satelitní navigace GPS, radiostanice VHF, radio - CD přehrávač, potřebné mapy a samozřejmostí jsou vždy také záchranné prostředky jako záchranný ostrůvek, vesty, harnesy či signální rakety.
 

Na jachtě lze trávit dovolenou mnoha způsoby. V letních termínech převládají rodinné pobyty, nejen z důvodu letních prázdnin našich nejmenších, ale i pro klidné umírněné počasí i moře, které nezpůsobí vaší drahé polovičce hned napoprvé trauma a rázné zamítnutí další takovéto dovolené. Naopak zkušenější jachtaři vyhledávají raději jarní a podzimní měsíce, kdy „to fouká“ a hladina adrenalinu při boji s větrem a vlnami může jít nahoru. Na jachtě si zkrátka může přijít na své každý, jen je třeba vyzkoušet, co se komu líbí.
 

Nejprve je potřeba vybrat tu správnou loď. Ceny pronájmů se liší podle velikosti lodě, podle stáří lodě a podle zvolené sezóny. Významnou roli hraje také značka lodě, chcete-li mít klidnou dovolenou vybírejte z renomovaných značek. Vyberete-li zančku Beneteau nemáte již zpravidla žádný další problém. Dále si musíte ujasnit v jakém počtu, kolik dospělých a kolik dětí vás na danou loď pojede a jestli může spát někdo v salonu, či nikoliv. Většina lodí totiž umožňuje spaní 1-2 členů posádky v salonu, což přináší samozřejmě výhodnější cenu v přepočtu na osobu, ale i nutnost větších ohledů ostatních.
 

Co se týká místa pronájmu, loď vám pronajmeme prakticky po celém světě na všech turisticky i jachtařsky atraktivních místech. Pro Středoevropana je však stále nejatraktivnější jachtařskou lokalitou chorvatský Jadran. Velmi členité pobřeží Chorvatska se stovkami ostrovů, tisíci zátok a velkým množstvím marin, kotevních bójí nebo kamenných mol s muringy u hospůdek v neobydlených zátokách nemá ve Středozemí konkurenci. Proto se i naše vlastní česká charterová základna nalézá v srdci Jadranského pobřeží v jachtařsky nejatraktivnějším místě celého Středozemního moře.
 

Jachtu si můžete pronajmout buď s kapitánem za poplatek, nebo sami, pokud máte oprávnění k vedení lodi a ovládání radiostanice VHF. Pro vás, kteří tato oprávnění nevlastníte, pořádáme týdenní jachtařské kurzy, kde za podobné peníze jež byste dali za služby kapitána, získáte sami kapitánský průkaz. Na tomto kurzu se v praxi naučíte ovládat jachtu a na závěr po vykonané zkoušce obdržíte průkaz jak na vedení lodi tak na radiostanici. Při objednávce pronájmu je potřeba obvykle uhradit zálohu 30%-50% z ceny a doplatek do šesti týdnů před odjezdem. Každá loď je pojištěna na plnou hodnotu s určitou spoluúčastí majitele. Tuto spoluúčast kryje kauce, kterou je nutno složit při převzetí lodi. Z této kauce se při předání odečítají případné způsobené škody, nebo ztráty. V některých případech lze dále sjednat pojištění kauce, a namísto složení kauce zaplatit nevratnou částku pohybující se kolem 6% z ceny pronájmu. S objednávkou vaší dovolené na jachtě je však potřeba příliš neváhat, neboť zájem o pronájmy neustále roste a budete-li svou dovolenou plánovat až na jaře, pravděpodobně již bude váš výběr velmi omezen. Navíc u mnoha pronájmů jsou poskytovány zajímavé slevy za objednávky uzavřené do konce roku. Spolu se slevou pro stálé klienty si u nás zajistíte pronájem kvalitní jachty za zajímavé peníze. Těšíme se na setkání s vámi na palubě našich lodí.


Váš BEMEX BOOT team

*zpět na pronájem lodí

JAK
NA TO?

bottom of page